Na początku czerwca 2018 r. we wsi zapanowała prawdziwa radość – wprost z pleneru rzeźbiarskiego w Woskowicach Małych przybył do Smogorzowa smok!
Symbol Smogorzowa
Smok jest bohaterem Legendy Smogorzowskiej i symbolem wsi. Co prawda w legendzie występuje jako postać negatywna, która pustoszy ziemię namysłowską i zjada pierworodne dzieci miejscowej ludności. Ale gdyby nie on, a raczej gdyby nie biskup Godfryd, który modlitwą pokonał bestię, okoliczni mieszkańcy nie przyjęliby tak szybko chrześcijaństwa. Mieszko I nie ufundowałby w Smogorzowie pierwszej śląskiej katedry, po spłonięciu której nie wybudowano by według projektu Alexisa Langera obecnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. A kościół ten W 2009 roku nie zdobyłby miana Perły Opolszczyzny w konkursie NTO. Spójrzmy prawdzie w oczy – gdyby nie smok, o Smogorzowie nikt by nigdy nie usłyszał!
Ponad to smok stał się również symbolem pozytywnych zmian następujących po przezwyciężeniu trudności oraz zjednoczenia mieszkańców wobec zagrożenia.
Starania o smoka
Od dawna marzyliśmy, żeby w Smogorzowie, tak jak np. w Krakowie, znajdował się wizerunek legendarnego gada. Zabiegi w tym kierunku były czynione od lat, jednak zawsze na przeszkodzie stał brak funduszy. Dopiero wygrana Smogorzowa w II Turnieju Kwitnącej Jabłoni w Ligocie Książęcej i w związku z tym nagroda pieniężna, umożliwiły nam realizację tego marzenia.
Z Woskowic Małych do Smogorzowa
Autorem rzeźby jest Krzysztof Wiza. Wyciosał ją z dębowego pnia podczas II Pleneru Rzeźbiarskiego w Woskowicach Małych. Użył do tego m.in. piły spalinowej, a na koniec gotową rzeźbę opalił specjalnym palnikiem, żeby nadać jej postarzonego i nieco mrocznego charakteru.
Zobaczcie relację z II Pleneru Rzeźbiarskiego w Woskowicach Małych, podczas którego powstała rzeźba smogorzowskiego smoka.
Autor: Łukasz Zabłocki
Zdjęcie ze smokiem
Wyciosany w drewnie wizerunek bohatera smogorzowskiej legendy stanął przed budynkiem, w którym znajduje się świetlica wiejska i hala sportowa. Jego sylwetka widoczna z ul.Głównej zachęca, żeby podejść i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Zapraszamy do galerii przedstawiającej etapy powstawania rzeźby smoka oraz to, jak teraz prezentuje się ona w Smogorzowie. Jak Wam się podoba?
Zobacz również: