10 września 2020 r. Smogorzów odwiedziła grupa 32 mieszkańców południowej Opolszczyzny. Byli to uczestnicy wyjazdu studyjno-edukacyjnego, zorganizowanego przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, który realizował projekt pod nazwą „Poznajmy jak zadbać o przestrzeń opolskiej wsi”. Delegacja w dwa dni odwiedziła wsie z terenu powiatu oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego.
Dlaczego Smogorzów?
Jak to się stało, że organizatorzy szkoleniowego wyjazdu po ziemi opolskiej zainteresowali się Smogorzowem? Otóż Smogorzów jest laureatem dwóch konkursów na szczeblu województwa opolskiego:
- Konkursu pod tytułem „Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych” w ramach którego dokonana została rewitalizacji Naszej Alei (2017 r. – 2 miejsce – nagroda 30 000 zł);
- Konkursu “Piękna wieś opolska”, którego tematem przewodnim była bioróżnorodność (2018 r. – 3 miejsce – nagroda 10 000 zł).
Uwzględniając ten dorobek Smogorzowa, goście byli zainteresowani zapoznaniem się z uzyskanymi przez wieś efektami społecznymi oraz środowiskowymi.
Relacja z wizyty
Gości powitali członkowie: Stowarzyszenia Nasz Smogorzów i Rady Sołeckiej (w koszulkach ze smogorzowskim smokiem) oraz I zastępca burmistrza Namysłowa p. Krzysztof Mucha. Gospodarzy przywitała natomiast pani Danuta Bajak, Prezes Zarządu OZRiOS Opole i organizator wyjazdu.
Zdjęcie ze smokiem
Po zapoznaniu gości z podstawowymi informacjami o Smogorzowie, przyszedł czas na wspólne zdjęcie pod rzeźbą smoka.
Następnie wszyscy się udali do wiejskiej altany na przygotowany przez Smogorzowianki poczęstunek. Podczas niego gospodarze opowiedzieli gościom o swoich doświadczeniach.
Zwiedzanie Kościoła św. Jana Chrzciciela w Smogorzowie
Nie mogło się obyć bez zwiedzenia smogorzowskiej świątyni. Honory gospodarza czynił ks. proboszcz Tomasz Broszko, zapoznając gości z historią biskupstwa smogorzowskiego oraz historią budowy kościoła.
Nasza Aleja
Na koniec wizyty goście udali się na Naszą Aleję, gdzie gospodarze opowiedzieli, jak wspólnymi siłami odtwarzali ją w 2017 r. dzięki środkom uzyskanym dzięki zajęciu drugiego miejsca w konkursie „Koncepcja zagospodarowania terenów zielonych”.
Czas podczas wizyty biegł bardzo szybko i z zaplanowanych 1,5 zrobiły się 2,5 godziny. Obie strony mają nadzieję na dalsze kontakty w celu pogłębionej wymiany doświadczeń.
(zdjęcia – Bianka Trzeciak)