Po pożarze “Smogorzowskiej Katedry” (10 lipca 1854 r.) przez kolejne 9 lat do czasu konsekracji nowego kościoła plebania zastępowała wiernym świątynię.
Największe pomieszczenie, mieszczące się na I piętrze, pełniło rolę sali modlitwy. Na jego stropie widnieje neobarokowe XIX-wieczne malowidło przedstawiające pierwszego legendarnego biskupa smogorzowskiego Gotfryda, przemawiającego do mieszkańców Smogorzowa.
Szczegóły malowidła możemy obejrzeć dzięki zdjęciom pani Anny Maciejewskiej (Zychowicz), umieszczonym na stronie www.namyslowianie.pl:
Opis malowidła autorstwa entedy’ego z bloga namysłowianie.pl:
Malowidło ludowe w centrum plafonu zostało zamknięte kompozycyjnie między pniami i konarami dwóch wysokich drzew, sądząc po kształcie korony są to lipy. U podnóża prawego drzewa znajduje się herb biskupa Gotfryda z wstęga i napisem w języku niemieckim: Wappen, des 1 tem/= Bischop Godefried in Schograu, [nieczytelnie] 966. ~ 983. [Herb pierwszego biskupa w Smogorzowie, działającego w latach 966 – 983]. Herb przedstawia szary profil i popiersie rzymskiego męża z opaską na głowie na czerwonym polu tarczy.
Napisy na plafonie
Na malowidle biskup wypowiada słowa Wyznania Wiary: „Ich glaube an Gott den Vater“ („wierzę w Boga ojca… “). W Dolnej części malowidła napis głosi “Das erste Bischof Gotfrid hiess das Volk im Glauben untern” – “Pierwszy biskup Gotfryd powiedział ludowi, aby w wierze pozostał” (tłumaczenie tekstów : Witold Wiński i Mateusz Magda).
Herby Biskupów Smogorzowskich
Autor: entendy na blogu namysłowianie.pl:
W każdym rogu neobarokowej bordiury okalającej malowidło znajdują się herby pozostałych biskupów numerowanych ponad herbem cyfrą rzymską. Po lewej stronie każdego herbu występuje na marmurowo imitowanym szarym tle imię każdego biskupa, po prawej – data jego urzędowania w Smogorzowie.
Zdjęcia: Anna Maciejewska (Zychowicz)
- Herb Urbana – II smogorzowskiego legendarnego biskupa (983 – 1005) – przedstawia ozdobną złotą pieczęć z rękojeścią w kształcie berła na zielonym polu.
- Trzeci biskup Clemens (1005 – 1007) ma herb w postaci złotej lwicy ze zwojem pergaminowym na niebieskim tle tarczy.
- Czwarty Lucylius (1027 – 1036) to na czerwono niebieskim polu tarczowym dzielonym czwórdzielnie dwie gwiazdy ośmioramienne na niebieskim tle, a na polach czerwonych dwa znaki białego pługa(?).
- Ostatni – piąty – Leonard (1036 – 1041) to złoty lew na czerwonym polu tarczy, który łapą pisze na białym pergaminie tekst.
Informacje o plebanii
Katalog zabytków – t. VII, z. 7(powiat namysłowski):
PLEBANIA. Zbudowana 1845. Bezstylowa. Murowana z cegły, otynkowana. Piętrowa, prostokątna, dwutraktowa. Podzialy ramowe. Dach siodlowy, kryty dachówką. Na piętrze obszerne pomieszczenie, w którym na suficie malowidło z 3 ćwierci w. XIX, przedstawiające bpa Gotfryda nawracającego pogan; w krajobrazowym tle widok poprzedniego drewnianego kościoła.